14 listopada 2014 - 4

10 rzeczy, które biegacz powinien wiedzieć o zielonej herbacie

Thumbnail

a050534638bcfd97da8eb8a331776f02

Parzenie ma znaczenie

To czy w Twojej herbacie będą antyoksydanty zależy od tego jak ją zaparzysz, często czytamy artykuły o roli długości i temperaturze zaparzenia ale oprócz tego ważne jest też naczynie w którym parzysz zieloną herbatą, woda i zawartość w niej minerałów, szybkość wystudzenia by zachować właściwości zielonej herbaty tj nie stracić cennych przeciwutleniaczy.

Zielona herbata 30 minut przed biegiem

Napar z zielonej herbaty dostarcza Ci mniej ekstremalnych wzrostów i spadków energetycznych niż kawa czy napoje z kofeiną. Zielona herbata wspomaga spalanie tłuszczów w organizmie, który zużywa jego zapasy jako paliwa podczas długiego biegu.

Zielona herbata spala tłuszcz

Kolejną zaletą zielonej herbaty jest to, że duża ilość przeciwutleniaczy w niej zawartych spowoduje, że w czasie wysiłku dojdzie do lepszego spalania tłuszczów i cukrów. Popularne spalacze dostępne w sklepach z odżywkami opierają się m.in.: na zielonej herbacie.

Zielona rzeźbi

Odpowiednio zaparzona zielona herbata jest bogata w katechiny, teaflawiny i tearubiginy, które mogą wpływać na gospodarkę insulinową przez co potencjalnie sprzyjają nie tyle zwiększaniu całkowitej masy ciała – co rozwojowi czystej tkanki mięśniowej.

Liść liściowi nie równy

Istnieje wiele gatunków zielonej herbaty, te z saszetek to sam pył herbaciany, który po zaparzeniu może mieć jedynie walory smakowe ale nie będzie miał właściwości, natomiast herbaty liściaste różnią się znacznie nie tylko smakiem po ich zaparzeniu ale też zawartością antyoksydantów, katechin i polifenoli.

Japoński sekret długowieczności

Japończycy nazywają zieloną herbatę eliksirem młodości i uważają, że picie od czterech do 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie przedłuża życie człowieka średnio o trzy lata. Mimo to w Europie jeszcze do niedawna bezwzględnie panowała fermentowana herbata czarna. Na szczęście zielona kuzynka zyskuje coraz więcej zwolenników.

Na kaca i do drinków

Zielona herbata stanowi świetną bazę do drinków, ze względu na to iż pobudza metabolizm w połączeniu z ulubionym alkoholem może przedłużyć imprezę ale też ograniczyć wieczorne spożycie cukrów gdyż większość drinków jest na bazie słodzonych napojów bezalkoholowych. Odpowiednio zaparzona zielona herbata jest też znaną metodą „na zabicie” kaca.

Zielona na lato

Mechanizm działania polifenoli herbacianych polega z jednej strony na tłumieniu odpowiedzi zapalnej indukowanej promieniowaniem ultrafioletowym, z drugiej na zmniejszeniu produkcji reaktywnych form tlenu. W badaniach naukowy wykazano, że katechiny herbaciane hamują produkcję prozapalnych cytokin oraz zmniejszają nasilenie objawów takich jak zaczerwienienie czy pieczenie skóry, które często występują po dłuższym opalaniu. Jeśli niezbyt zachęcającą wydaje Ci się perspektywa popijania sobie w upalne dni gorącej herbaty, wiedz że napój ten znakomicie smakuje na zimno z lodem.

Zielona w tabletkach

Tableki zielonej herbaty mają chemicznie wytworzone substancje składowe zaparzonej zielonej herbaty często w wymiarze przekraczającym możliwości przyswojenia. Zaleca się zachowanie  ostrożności w przyjmowaniu dużych dawek skoncentrowanych ekstraktów z zielonej herbaty, co zdarza się osobom odchudzającym się i stosującym rozmaite spalacze tłuszczu, zawierające w składzie ekstrakty z „green tea”. Popularnym zjawiskiem jest wielokrotne przekraczanie zalecanych przez producenta dawek w celu zwiększenia termogenicznego efektu suplementu. Taka praktyka na dłuższą metę  może niestety okazać się po prostu niezdrowa i zdecydowanie lepiej wybrać naturalny napar zielonej herbaty.

Zielona to nie kkoncentrat

Napoje o smaku zielonej herbaty czy z dodatkiem koncentratu z zielonej herbaty zawierają dużo chemicznych substancji, cukrów, słodzików natomiast nie zawierają parzonych liści a więc nie możemy liczyć w przypadku spożycia tych napojów na właściwości zielonej herbaty.

——

Materiał przygotowany przez moich przyjaciół jeszcze z czasów studenckich, Monikę i Adama, którzy spędzili 2 lata na badaniach wpływu zielonej herbaty i opracowaniu najlepszego sposobu jej parzenia ostatecznie od zera stworzyli SOTI Natural. Wejdźcie, polubcie, pijcie – www.sotinatural.pl  www.facebook.com/sotinatural.

SOTI Natural to butelkowana, prawdziwie parzona zielona herbata z szlachetnych liści Gyokuro. Jedyny naturalny napój, poza wodą który nie zawiera cukru, dodatków chemicznych bądź słodzących. Przygotowana wg sposobu parzenia który jako jedyny zachowuje wszystkie właściwości zdrowotne zielonej herbaty a jest niedostępny w warunkach domowych.

To nie jest wpis sponsorowany. Jako Runblog zawszę promuję młodych przedsiębiorców, którzy robią naturalną żywność.

Mateusz

Przygodę z bieganiem zacząłem blisko 10 lat temu bo w 2006 roku. Od tego czasu również prowadzę bloga. Ukończyłem dwa maratony, dychę biegałem w 40 minut, potem miałem poważną kontuzję i teraz po raz kolejny wracam do sportu.

Udostępnij wpis w social media

Skomentuj wpis