Japoński producent sprzętu dla biegaczy prowadzi od pewnego czasu globalny projekt o nazwie FootID. Jego clue stanowi dokładny pomiar stóp biegaczy połączony z tworzeniem ogromnej bazy danych dotyczącej stóp setek tysięcy biegaczy. Jak mawiają Amerykanie nie ma czegoś takiego jak darmowy luch – Asics mierzy nam super dokładnie stopy, w zamian za to zbiera dane swoich potencjalnych klientów. Dział odpowiedzialny za rozwój produktów wie, gdzie biegacze mają jakie potrzeby, natomiast a marketing ma dostęp do danych demograficznych. Japończycy to jednak bardzo sprytny naród. Badanie przeprowadziłem w Centrum Biegowym ERGO na ul. Jana Pawła II w Warszawie. Szef sklepu Janek wcielił się w rolę gospodarza i fotografa. Dane jakie otrzymujemy od ekspertów z Asics:

 • ID – identyfikacja biegacza. Czyli wspomniana część statystyczno-badawcza wysyłana do Japonii.
 • Szewskie kopyto – to model stopy, stanowiący bazę, na której budowany jest but. Definiuje zasadniczo kształt i rozmiar buta. Dla każdego typu stóp i palców stóp, dla każdego rodzaju buta są inne szewskie kopyta. Od „A” dla bardzo wąskich stóp, aż do „E” dla stóp szerokich ponad miarę. O ile dobrze rozczytuje materiały otrzymane z mojej analizy, w moim przypadku jest to dla lewej stopy „C” a dla prawej „B”.
 • Dokładny pomiar stóp – podczas skanowania mierzone są obie stopy (numeracja poniżej, sorry za dziwny wygląd, to już ostatnie dni na starym silniku bloga).
 1. Długość stopy – mierzona od pięty aż do końca najdłuższego palca. Należy pamiętać, że buty dopieramy wg. dłuższej stopy oraz, że stopa w czasie ruchu wydłuża się o 8-10 mm!
 2. Obwód poprzeczny stopy – mierzony od kłębu palucha czyli poduszki pod stawem dużego palca aż do kłębu pod stawem małego palca, przy uwzględnieniu wysokości wierzchu przedniej części stopy.
 3. Szerokość pięty – mierzona od wewnętrznej do zewnętrznej strony pięty. Linia pomiaru przebiega – licząc od końca pięty – przy 18% długości stopy.
 4. Wysokość podbicia – punkt pomiaru leży na szerokości trzech palców dłoni poniżej punktu zgięcia stawu skokowego (tego miejsca z przodu stopy, które się zgina przy robieniu kroku).
 5. Wysokość sklepienia stopy – określana przez pomiar wysokości położenia kości łódeczkowatej pod stępem. To położenie jest uwarunkowane typem stopy i wysokością podbicia. Gdy sklepienie stopy jest bardzo niskie i odbicie stopy na skanie jest bardzo płaskie, może to wskazywać na istnienie płaskostopia. O, to coś dla mnie 😉
 6. Kąt ułożenie ścięgna Achillesa – na tym wykresie doskonale widać czy jesteśmy pronatorami, supinatorami czy szczęśliwymi neutralami.
 7. Ułożenie palców stóp – mierzy się kąt odchylenia dużego palca stopy, który wskazuje na pozycję koślawą (vaglus) lub szpotawą (varus).
 8. Ślad obicia stopy – można to nazwać super dokładnym, cyfrowym testem wodnym. U mnie przykładowo widać większe płaskostopie w prawej stopie.

Czego tutaj brakuje? Analizy dynamicznej. Możemy jej dokonać na tradycyjnej bieżni mechanicznej z użyciem kamer i specjalistycznego oprogramowania komputerowego lub na szklanej bieżni-skanerze. Ale takie cuda to tylko w Japonii i USA 😉

Mateusz

Przygodę z bieganiem zacząłem blisko 10 lat temu bo w 2006 roku. Od tego czasu również prowadzę bloga. Ukończyłem dwa maratony, dychę biegałem w 40 minut, potem miałem poważną kontuzję i teraz po raz kolejny wracam do sportu.

Udostępnij wpis w social media

Skomentuj wpis