26 września 2011 - 0

inov-8 Road-X 255 – TEST

Thumbnail

Inov8 to marka znana i ceniona w świecie biegów na orientacje, biegów górskich czy rajdów przygodowych, jednak dotychczas nie zagościła w świadomości większości biegaczy. W najbliższym czasie może się to zmienić, przede wszystkim za sprawą rosnącej popularności tzw. biegania naturalnego oraz wypuszczenia przez Brytyjczyków serii obuwia przeznaczonego do biegania po twardych nawierzchniach. Jednym z najpopularniejszych modeli inov8 może stać się Road-X 255 – but treningowo-startowy, ze stosunkowo dużą amortyzacją. Stosunkowo dużą w porównaniu do pozostałych modeli inov8, ale na pewno nie w stosunku do konkurencji. Inov8 stawia na lekkie, minimalistyczne, obuwie praktycznie pozbawione wsparcia. Road-X 255 stanowią model przejściowy, który ma sprawić, że przesiadka na buty pozbawione amortyzacji będzie możliwie bezbolesna i bezpieczna.

inov-8-road-x-255-05

Inov8-ty sprawiają wrażenie butów lekkich i dynamicznych. I takie są – w rozmiarze 42 ważą 255 gram, co jak na model, który nie został zaprojektowany jako typowa startówka, jest bardzo dobrym wynikiem. Prezentują się dobrze, a design jest miły dla oka. Świetnie wygląda podeszwa z anatomicznym motywem rozcięgna podeszwowego, nawiązująca do bliskiej firmie idei biegania naturalnego. Wykończenie stoi na wysokim poziomie, o co zadbali oczywiście mieszkańcy Państwa Środka.

inov-8-road-x-255-02

Już podczas pierwszej przymiarki zwróciłem uwagę na dość nietypowy krój buta. Jest on zaskakująco wąski przy śródstopia i znacznie rozszerza się w okolicy palców. Wybiegając na pierwszy trening byłem pełen obaw, bo wydawało mi się, że but jest najzwyczajniej w świecie za ciasny w swojej środkowej części. Jednak ani podczas pierwszego, ani kolejnego treningu nie odczuwałem żadnych niedogodności i zacząłem sobie cenić ścisłe przyleganie Inov8-tów. Miałem wręcz wrażenie, że but stanowi nie ciało obce, ale naturalne przedłużenie łańcucha biokinematycznego. Tego typu konstrukcja ułatwia kontrolę położenia stopy oraz siły i dynamiki wybicia. Nie odczuwałem też żadnych negatywnych konsekwencji dużej szerokości buta w jego przedniej części, wręcz przeciwnie. Palce mają dużo miejsca, i nawet gdy stopa „puchnie” podczas długich wybiegań nie odczuwa się ciasnoty czy dyskomfortu. Zapiętek jest bardzo miękki i elastyczny, co sprzyja bieganiu ze śródstopia.

inov-8-road-x-255-01Podeszwa nie tylko ładnie wygląda, ale jest też zrobiona, jak zapewniają producenci, z wyjątkowo trwałej gumy odpornej na ścieranie. Dużym plusem jest świetna przyczepność podczas biegów po twardych, miejskich, nawierzchniach. Noga nie ucieka nawet w najmniejszym stopniu, grzebnięcie jest pewne i dynamiczne. Towarzyszy temu miłe uczucie, że buty oddają 100% energii włożonej w generowanie ruchu. Również podczas biegania w łatwym terenie buty zdają egzamin, nie straszne są im parkowe alejki czy leśne dukty. Trwała i przyczepna mieszanka, z której wykonano podeszwę sprzyja jednak odparzaniu stopy podczas dłuższych biegów. Problem znika w przypadku używania skarpetek przeznaczonych do biegania, ale jeśli ktoś biega w czym popadnie powinien spodziewać się wyraźnego dyskomfortu już po kilku kilometrach biegu. Niedogodność w pewnym stopniu rekompensuje świetna wentylacja w górnej części buta, którą w większości pokrywa bardzo przewiewna siateczka. Ciężko ocenić, jak buty będą się sprawowały po kilkuset kilometrach. Fantastyczna przyczepność podeszwy wynika z charakterystyki zastosowanej mieszanki, a nie z jej kształtu. Nie sposób przewidzieć, czy guma z czasem nie będzie tracić swoich właściwości.

inov-8-road-x-255-04Komu mógłbym polecić opisywany model? Przede wszystkim miejskim biegaczom, którzy nie zapuszczają się w trudny technicznie i wymagający teren. Podczas biegów wykonywanych po twardych nawierzchniach, a także ubitych duktach leśnych but sprawuje się bardzo dobrze. Z powodzeniem można go stosować na szybszych treningach oraz startach na dystansach od 10km do półmaratonu. Innov8 Road X-255 to również świetna propozycja dla osób, które chciały by wbiec w świat biegania naturalnego, a mają zbyt dużo oleju w głowie, by z dnia na dzień przesiadać się z butów naszpikowanych przeróżnymi systemami stabilizująco-amortyzującymi na te całkowicie ich pozbawione.

inov-8-road-x-255-07

Autorem testu butów jest Tomek Kowalski, autor bloga tomekbielany.blogspot.com, absolwent warszawskiej SGH i AWF. Licencjonowany trener triatlonu.

Dane:
Nazwa modelu: inov-8 Road-X 255
Cena: 429zł
info: www.inov-8.pl
Rozmiary: 40.5 – 48.
But występuje także w odmianie damskiej: inov-8 Road-X 238

Mateusz

Przygodę z bieganiem zacząłem blisko 10 lat temu bo w 2006 roku. Od tego czasu również prowadzę bloga. Ukończyłem dwa maratony, dychę biegałem w 40 minut, potem miałem poważną kontuzję i teraz po raz kolejny wracam do sportu.

Udostępnij wpis w social media

Skomentuj wpis