05 października 2014 - 3

Uzależnienie od cukru

Thumbnail

Gdzie się nie obejrzeć czeka na nas słodka pułapka w postaci batona, ciasta, wafelków, lodów czy butelki z napojem gazowanym o wybranym smaku. Producenci dokładają wielkich starań by ich produkty obfitowały w cukier. Stąd czasami ciężko jest oprzeć się pokusie sięgnięcia po smakołyk. Wrzucamy coś na ząb nieświadomi, że prędzej czy później zrobimy to ponownie. Może trudno w to uwierzyć, ale potrafimy uzależnić się od cukru tak samo jak od ciężkich narkotyków. Nie, nie żartuję 😉 Cukier stymuluje produkcję dwóch neuroprzekaźników (dopaminy i serotoniny) w podobny sposób jak kokaina czy alkohol. Dzięki temu na chwilę poprawiamy sobie nastrój. Kiedy nasze samopoczucie zacznie się pogarszać, organizm upomni się o kolejną porcję. Tak tworzy się nałóg.

01

Nie bez przyczyny cukier znany jest pod nazwą „białej śmierci”. Badania przeprowadzone nad tą substancją łączą go z takimi problemami zdrowotnymi jak m.in. otyłość, cukrzyca, choroba serca, nadciśnienie, kłopoty z pamięcią i uwagą, nadpobudliwość czy zespół nadwrażliwości jelita grubego. Warto pomyśleć nad redukcją spożycia cukru dzięki czemu wpłynie to korzystnie na poprawę naszego zdrowia. Aby to osiągnąć potrzeba zastosować w praktyce kilka strategii, które przybliżą nas do sukcesu.

  1. Przejrzyj swoje półki w domu i pozbądź się rzeczy, które zawierają duże ilości cukru.
  2. Pij dużo wody. Jak powszechnie wiadomo, woda stanowi około 60-70% masy naszego ciała. Woda wypełnia żołądek i gasi łaknienie. Warto dorzucić do niej miętę i cytrynę żeby nadać jej fajnego smaku.

Reszta artykułu na PZU Zdrowie: Strefa Biegacza dostępna po zalogowaniu 🙂

Mateusz

Przygodę z bieganiem zacząłem blisko 10 lat temu bo w 2006 roku. Od tego czasu również prowadzę bloga. Ukończyłem dwa maratony, dychę biegałem w 40 minut, potem miałem poważną kontuzję i teraz po raz kolejny wracam do sportu.

Udostępnij wpis w social media

Skomentuj wpis